tableau-türkiye

Günümüzde binlerce yazılım ve sistemler kullanan çok ciddi bir kitleyiz. Whatsapp, Facebook, Spotify, Google Maps vs.

Bunları nasıl kullandığımız, nerede kullandığımız ve kullanım verileri olmak üzere nice veriler var ki herkesin biraz bildiği “Big Data” denilen kavramı oluşturdular zaman içerisinde.

Dolayısıyla verileri işleyerek bilgi edinme (işlenmiş veri bilinen adıyla data mining) süreçleri ve bu süreçler için araçlar kullanılmaya başlandı. İş sektöründe bu işleri BI denilen pek kimsenin aslına uygun kullandığını görmediğim Business Intelligence yazılımları yer aldı. Nice araçlar (tool’lar) var ki ateş pahası ve uygun veriler hazırlayacak kimse de yok. Dolayısıyla Turkcell ve Türk Hava Yolları gibi markaları saymazsak pek aslına uygun kullanan kimseler de yok.

Tüm bu karmaşaların içerisinde her tür bilgiyi big yada small veritabanı fark etmeksizin harika grafiklerle tanıtan, anlatan bir yazılım olarak karşıma çıktı Tableau. Tableau bilinen excel pivot arayüzü kadar kolay; en karmaşık big data çözümlerine ulaşabilecek kadar derin; insan zekasına en uygun grafikleri çizebilecek kadar akıllı bir araç. Kişisel olarak çabalarım ve anket çalışmalarımda kullanmam sonrasında kurumsal olarak da iletişime geçerek hayata geçirdiğim ve kullandığımız bir araç.

Tableau bize resmin büyüğünü güzel bir tablo olarak çiziyor.

tableau genel görünüm

Şimdi özet geçtiğim bu yazılım zamanında 1997 yılında geliştirilmeye başlanmış. Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde Profesör olan Pat Hanrahan ve veri tabanları ve veri küplerinin analizini ve görselleştirme teknikleri konusunda uzman ve çok boyutlu ilişkisel veritabanının tablo tabanlı gösterimi çalışmalarının öncüsü Chris Stolte tarafından geliştirilmiş.

Birlikte görsel veri işleme dili dedikleri VizQL’i geliştirmişler. Görsel algıyı ön plana alan. İnsan zekasının grafikleri nasıl anladığına odaklanarak yaptıkları çalışmalar çok hızlı yol almalarına müsaade etmiş ve milyon dolar kârlar açıklayabilen bir şirket haline gelmişler. Şimdi geçmiş zamanı bırakarak Türkiye’de bunu bize değer olarak kazandıran insanlar var onlardan bahsetmek istiyorum.

Kara Danışmanlık