Merhaba ben Bahadır Doğru. Marmara üniversitesi Almanca İşletme öğrencisiyim. Daha öncesinde Özel Çınar Koleji’nde okudum. Hep “arka planı” anlama merakım benim felsefeye ve teknolojiye yatkın olmamı sağladı. İşe yararlılık açısından felsefeyi bırakıp kendimi teknik işleri öğrenmeye adadım. Bu blogda bunları yaparken neyi nasıl düşündüğümü, geliştirdiğimi ve araştırdığımı. Kısacası “Know-How” larımı bulacaksınız.

Babam Hüseyin Doğru‘nun öğrettiği Gwbasic ile bilgisayarı anlamaya başladığım serüvenim sonrasında VB 6.0, Visual Fox Pro, .Net öğrenmeye ve araştırmaya sevk etti beni. Bir microsoftçu ve başarılı bir bilgisayar kullanıcısı olarak sonradan fark ettim ki aslında tüm bunlar sadece “Ekran Koruyucu” imiş. 2010 Yılında Furkan Tektaş abimle tanışmam ile hep merak ettiğim ama cesaret edemediğim Linux dünyasına adım attım. Eğer bir Osmanlı torunu olarak kendimi kadim gelenekte olduğu gibi “feyz almak” diye tabir edilen anlayış ile tarif etmem gerekirse; Open-Source ruhunu Abim Furkan Tektaştan o da hocası Hasan Tuncer’den almıştır.  🙂

Şimdiler de debian kullanan biri olarak debian Sosyal Sözleşmesini kendime rehber edindim diyebilirim. Buradan inceleyebilirsiniz:  https://www.debian.org/social_contract

Debian ve kurulumu, üzerinde çalıştırılan uygulamalar ve referans alınacak bir örnek olarak notlarını takip ettiğim ve sık sık internet sitesini takip ettiğim emrah abi’ye de şükranlarımı borç bilirim. İngilizce, almanca araştırmalarımın neticesiz kalması sonrasında bizden birinin internet sitesinde gecenin bir vakti aradığım açıklamaları bulmuş olmak; “Anlatılmaz yaşanır” bir durumdu.

Şimdilerde Damla Yayınevi‘nin IT işlerini yaparken bir yandan işletme öğrencisi olduğumu hatırlayarak derslerime bakıyorum.

Network bilgileri, donanım ve sistem mimari bilgileri ile bana yardımcı olan, destek olan Mehmet Kaçar (Softech) abime de teşekkürü borç bilirim. Kendisinden tecrübeyi, IT dsiplini ve kontrolü hakkında çok şey ögrendim.

Şimdilik bu kadar sanırım, insanın kendisi hakkında yazması epey zor oluyormuş.